Počet výsledků: 87

Otevřít filtraci

Zánět slepého střeva je lidové označení pro zánět apendixu. Viz také zánět, slepé střevo.

Červovitý přívěsek slepého střeva neboli apendix (lat. appendix vermiformis) je slepý výběžek slepého střeva, který má délku přibližně 5–10 cm (někdy i více) a tloušťku asi 6 mm. Svým vzhledem připomíná „červa“, odtud pochází i jeho pojmenování „červovitý přívěsek slepého střeva“. Viz také slepé střevo.

Slepé střevo (lat. caecum) je součástí tlustého střeva. Je to první část tlustého střeva, která bezprostředně navazuje na tenké střevo (přesněji na kyčelník) a pokračuje tračníkem. Ze slepého střeva vystupuje červovitý přívěsek (apendix). Terminologická poznámka: V odborných textech se někdy používá počeštěný výraz cékum. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také střeva, červovitý přívěsek slepého střeva (apendix).

Chronická zánětlivá onemocnění střev je jiný název pro idiopatické střevní záněty. Viz také chronický, zánět, střeva.

Zánět žaludku a střeva neboli gastroenteritida je nejčastěji vyvolán infekcí, ale může být způsoben i dietní chybou. Mezi příznaky se často objevuje průjem, zvracení a bolest břicha. Může se vyskytnout i horečka, únava a dehydratace. Gastroenteritidu obvykle způsobují viry (virová gastroenteritida), ale mohou ji vyvolat i bakterie (bakteriální gastroenteritida), vzácněji i parazité či plísně. Onemocnění se může šířit konzumací nesprávně připraveného jídla, pitím kontaminované vody nebo blízkým kontaktem s nakaženým člověkem. Viz také zánět, žaludek, střeva a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz gastroenteritida.

Zánět tenkého střeva neboli enteritida může mít řadu různých příčin. Trávicí trakt může být například postižen bakteriální nebo virovou infekcí – typickými příznaky jsou pak bolest břicha, nevolnost, zvracení a/nebo průjem. Podobné účinky mohou mít i jedovaté houby či lesní plody, případně škodlivé chemické látky obsažené v jídlech či nápojích. Enteritida může být rovněž důsledkem přejídání nebo nadměrné konzumace alkoholu. Viz také zánět, tenké střevo a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz enteritida.

Syndrom líného střeva neboli STC (zkratka pochází z anglického názvu slow transit constipation) je typ zácpy, který se vyznačuje sníženou motilitou (pohyblivostí) tlustého střeva. Důsledkem je příliš pomalý průchod natrávené potravy tlustým střevem, což vyvolává různé příznaky: kromě zácpy i bolest břicha, nevolnost, nechuť k jídlu apod. Nejčastější příčinou STC bývá porucha enterického nervového systému. Nejvhodnější způsob léčby závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta. Viz také syndrom, střeva.

Syndrom krátkého střeva je vzácná porucha vstřebávání, která je způsobena nedostatečnou délkou správně fungujícího tenkého střeva. Hlavním příznakem je průjem, který může vést k dehydratace, podvýživě a úbytku hmotnosti. Dalšími příznaky mohou být nadýmání, pálení žáhy, pocit únavy, intolerance laktózy a zapáchající stolice. Většina případů syndromu krátkého střeva je způsobena chirurgickým odstraněním větší části tenkého střeva. U dospělých je to nejčastěji nutné kvůli Crohnově chorobě, u kojenců kvůli nekrotizující enterokolitidě. Mezi další příčiny patří poškození tenkého střeva jiným způsobem, případně vrozená porucha, kdy se dítě narodí s abnormálně krátkým střevem. Terapie může zahrnovat specifickou dietu, medikamentózní léčbu nebo chirurgický zákrok. Viz také syndrom, střeva.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je lidové označení pro kolorektální karcinom. Viz také rakovina, tlusté střevo, konečník.

Tenké střevo (lat. intestinum tenue) je součástí trávicího traktu. Natrávená potrava do něj přichází ze žaludku. V tenkém střevě pokračuje proces trávení: složky potravy se dále rozkládají na jednodušší látky a vstřebávají se do krevního oběhu. Nestravitelné zbytky potravy odcházejí do tlustého střeva. Tenké střevo se dále člení na dvanáctník, lačník a kyčelník. Obrázek: Makroskopická a mikroskopická stavba tenkého střeva – schematický nákres. Směrem zleva doprava (podle tmavých šipek) roste detail zobrazené struktury: poloha tenkého střeva v trávicím traktu (nahoře vlevo), průřez tenkým střevem (dole vlevo), průřez kruhovou řasou (nahoře uprostřed), průřez střevním klkem (dole vpravo) a detail enterocytu (nahoře vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také střeva, trávicí trakt.

Zobrazeno 1 až 10 z 87

Počet výsledků